Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Veterinarijos gydytojos patarimai, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių

2018-04-08
Veterinarijos gydytojos patarimai, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių

Pastaraisiais metais labai išaugo augintinių sergamumas erkių platinamomis ligomis. Vasara – laikotarpis, kai daugiau laiko kartu su savo augintiniais praleidžiame gamtoje, tad gyvūno apsaugai nuo šių parazitų būtina skirti didžiausią dėmesį. Kokias pavojingas ligas augintiniams sukelia erkės ir kaip nuo to apsisaugoti? Veterinarijos gydytojos patarimai ir rekomendacijos augintinių šeimininkams.

Sukelia pavojingas ligas

Erkės – tai parazitai, kurie atakuoja ne tik žmones, bet ir naminius gyvūnus, jos siurbia kraują ir perneša įvairias ligas. Gyvūnui įsisiurbusi erkė gali sukelti rimtų negalavimų.

Pasak veterinarijos gydytojos Dovilės Naujokaitės, viena dažniausiai augintiniams diagnozuojamų ligų – tai babeziozė (piroplazmozė). Šią ligą sukelia babezijos, kraujyje parazituojantys pirmuonys. Ligos požymiai: karščiavimas, silpnumas, apetito ir svorio netekimas. Ligai progresuojant simptomai tampa dar sunkesni. Katės šia liga serga rečiau.

Įsisiurbus erkei, veterinarijos gydytojos teigimu, augintinis gali užsikrėsti ir erlichioze, liga, kuri pasireiškia karščiavimu, sumažėjusiu apetitu ir svoriu. Augintiniai, kurių imuninė sistema yra pakankamai stipri, gali šią ligą įveikti, silpnesniems gyvūnams išsivysto lėtinė stadija. 

– Kad augintinis užsikrėtė anaplazmoze, rodys virš 39 °C sukilusi temperatūra, apetito nebuvimas, depresija, viduriavimas, mieguistumas ir blužnies padidėjimas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti šlubavimas ar nerviniai požymiai, – pasakojo D.Naujokaitė.

Borelioze, arba Laimo liga, veterinarijos gydytojos teigimu, dažniau suserga jauni šunys. Skirtingai nei žmonėms, gyvūnams besiplečiančios raudonos dėmės įkandimo vietoje nebūna. Daug Laimo liga sergančių šunų kenčia nuo pasikartojančio šlubavimo. Kai kuriems šunims gali išsivystyti širdies ar nervų sistemos ligos. Infekcija linkusi atsinaujinti (ypač jei šuo turi nusilpusį imunitetą ar serga kitomis ligomis). 

Viena pavojingiausių ligų žmonėms erkinis encefalitas, nors ir labai retai, taip pat, erkei įsisiurbus, gali pasireikšti ir šunims. 

Augintinio šeimininkas turėtų atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius simptomus, informuojančius apie įsisiurbusią erkę.

– Kad augintiniui įsisiurbė erkė, parodys pablogėjusi augintinio būklė: karščiavimas, apetito netekimas, gyvūno apatiškumas, anemijos požymiai. Gali pasireikšti ir kiti simptomai, būdingi ligoms, kurias sukelia erkės, – teigė veterinarijos gydytoja D.Naujokaitė.

 

Apsaugai – įvairios priemonės

Norint apsaugoti gyvūną nuo erkių, pirmiausia, gyvūno šeimininkas po kiekvieno pasivaikščiojimo turėtų apžiūrėti savo augintinį ir, radęs įsisiurbusią erkę, nedelsiant ją ištraukti. Taip pat norint išvengti įvairių susirgimų, būtina imtis apsaugos priemonių nuo galimo erkių įsisiurbimo. 

Specialūs antiparazitiniai antkakliai su veikliosiomis erkes atbaidančiomis ir naikinančiomis medžiagomis – labai populiari, dažnai naudojama priemonė. Galima rinktis ir natūralius gintarinius antkaklius. Gintaras – natūralus sakų darinys. Nuolat trindamasis į augintinio kailiuką gintaras skleidžia specifinį dervos kvapą, kuris atbaido erkes. Gintariniai karoliukai įelektrina kailį, todėl visi parazitai ir kenkėjai negali prikibti prie kailio, tad palieka keturkojį ramybėje. 

Kaip apsaugos nuo erkių priemonę patariama naudoti ir lašiukus, kuriuos svarbiausia paskirstyti ant odos, ne ant kailio. Natūralūs lašai, kurių veikliosios medžiagos yra eteriniai aliejai ir natūralūs ekstraktai, skirti parazitus atbaidyti. Lašiukai su stipresnėmis cheminėmis medžiagomis sumažina rizika dėl erkių platinamų ligų.

Prieš vedant į lauką, augintinį galima išpurkšti ir specialiais antiparazitiniais purškalais, aerozoliais.

Taip pat rekomenduojama kartu naudoti ir ultragarsinius pakabukus, pavyzdžiui, „Tickless“. Šių pakabukų skleidžiamos ultragarso bangos trikdo erkes. Tai saugi, patogi, naujoviška priemonė nuo erkių. Tokį pakabuką galite įsigyti ir sau. Parduotuvėse KIKA yra ir būtent žmonėms skirtų ultragarsinių pakabukų. Juos saugu naudoti ir vaikams. Mažą, pakabuką patogu prisisegti prie viršutinių rūbų, stebėkite, kad aprangos detalės neuždengtų pakabuko. Katei ar šuniui šį pakabuką galite parinkti net pagal spalvą.

Ar saugu?

Pasak veterinarijos gydytojos, nėra vienos nuo erkių apsaugančios priemonės ir nė viena priemonė 100 proc. apsaugos negarantuoja.

– Kiekvienas šeimininkas savo augintiniui antiparazitines priemones pasirenka individualiai, tai, ką mano esant geriausia. Kartais gyvūnų šeimininkai baiminasi naudoti chemines priemones nuo erkių. Dalis gyvūnėlių augintojų produktus gali naudoti netinkamai, todėl gali kilti nepalankių reakcijų. Tinkamai naudojamos priemonės nuo erkių ir blusų daugeliu atvejų būna saugios. Kalbant apie produktus su permetrinu, jam yra jautresni mažų veislių šunys. Permetrinas ypač pavojingas katėms, tad jokiu būdu joms negalima naudoti šunims skirtų preparatų. Svarbiausia bet kokiu atveju nepamiršti vieno dalyko – priemonę galima naudoti tik įvertinus naudos ir rizikos santykį. Kitaip sakant, jei nauda viršija riziką, tuomet preparatą naudoti būtina, – informavo D.Naujokaitė.

Žmonės, kurie baiminasi erkių sukeliamų ligų, gali nuo jų pasiskiepyti, tačiau su augintiniais kiek kitaip. Pasak veterinaijos gydytojos, Lietuvoje tokia skiepų praktika netaikoma: 

– JAV augintiniai yra skiepijami nuo Laimo ligos, Europoje yra įregistruota vakcina nuo babeziozės. Tačiau nemažai imunologų ir veterinarų ginčija vakcinų veiksmingumą, tad Lietuvoje ši skiepų praktika netaikoma.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -10% nuolaidą krepšeliui!