Atšilus orui suintensyvėja įvairūs virusai. Drėgnas, šlapias oras – puiki terpė jiems daugintis. Nenuostabu, jog ir gyvūnai tokiu oru užsikrečia infekcinėmis ligomis. Taip dažniausiai nutinka dėl nusilpusios augintinio imuninės sistemos. Štai keletas patarimų, kaip atpažinti pirmuosius ligos simptomus ir kaip jų išvengti.
Kaip nustatyti, kad gyvūnas serga
Pirmiausia, tai aiškiai parodys gyvūno nuotaika. Liūdnas, prislėgtas augintinis gulinės, jo dubenėlis su maistu bus nepaliestas ir į kvietimą žaisti jis, ko gero, nė nesureaguos.
Antra, į ką turėtumėte atkreipti dėmesį, tai gyvūno kūno temperatūra. Normali suaugusio šuns kūno temperatūra yra 37,5–38°C, jauniklių – 38–39,2°C, katės kūno temperatūra gali svyruoti tarp 38 ir 39°C. Tiesa, įsitikinimas, kad sergančio šuns nosis yra šilta ir sausa, o sveiko – šalta ir drėgna, visgi tėra mitas. Tuo vadovautis nereikėtų. Tiesiog jei oda bus šiltesnė nei įprasta, ausų pagrindai – karšti, o kūno temperatūra didesnė nei 39,2°C, nieko nelaukiant būtina skambinti veterinarui.
Susirgusį augintinį taip pat gali kankinti sloga, dusinantis kosulys, jis gali pradėti sunkiau kvėpuoti, čiaudėti.
Augintiniui susirgus pasirūpinkite juo: namie turi būti ne per šalta, bet ir ne per karšta, išvedę į lauką neužsibūkite, sužiūrėkite, jog keturkojis gautų reikiamą kiekį skysčių, o pėdutes sušildys specialiai keturkojams skirtos medvilninės kojinės .
Kaip sustiprinti imunitetą
Išvengti ligų savo augintiniui padėsite stiprindami jo imunitetą. Imunitetui stiprinti įtakos turi keletas veiksnių. Pirmiausia, atkreipkite dėmesį, kokį maistą duodate savo augintiniui, ar jame pakankamai vitaminų, o gal reikia papildų. Kitas itin svarbus gero imuniteto faktorius – fizinis aktyvumas.
Subalansuota mityba
Jei pastebėjote, kad jūsų augintinis tapo vangus, viena priežasčių, kodėl taip atsitiko, – netinkamas maistas. Labai svarbu, jog ėdalas būtų tinkamai subalansuotas, kad jame būtų visų reikalingų augintiniui medžiagų. Rinkdamiesi ėdalą pirmiausia žiūrėkite, ar maistas atitinka jūsų šuns skonio ir organizmo poreikius, ar ėdalas pagamintas iš natūralių medžiagų, ar jame yra vitaminų ir mineralų, o gal net kitų gerai augintinio būklei palaikyti reikalingų medžiagų.
Be abejo, labai svarbu laikytis šėrimo normų – rekomendacijų kiek tam tikro svorio augintinis turi suėsti maisto per dieną. Šėrimo normas galima koreguoti atsižvelgiant į keturkojo aktyvumą, į tai, ar jis linkęs priaugti svorio, o galbūt yra po ligos.
Vitaminai
Jei jūsų augintinis gauna ne pačios aukščiausios klasės ėdalo, pasirūpinkite vitaminais . Specialūs papildai pravers ne tik jaunikliams, besivaikuojantiems ar senyvo amžiaus augintiniams. Jei tik pastebėjote, jog keturkojo kailis mažiau blizga, akys apsitraukusios migla, o kvėpavimas padažnėjęs, vertėtų įsigyti šio to savijautai pagerinti.
Dažniausiai papildai būna kompleksiniai, t. y. sudaryti iš kelių skirtingų medžiagų. Jums tereikia žinoti, kokią naudą konkreti medžiaga atneš jūsų augintiniui. Pavyzdžiui, magnis, kalcis, fosforas itin svarbūs formuojantis kremzlėms, stiprina kaulus, dantis. Riebalų rūgštys gerina plauko struktūrą, mažina kailio slinkimą, suteikia jam žvilgesio, tankumo. Ypač vertingi žuvų taukai. Užpylus jų ant sauso ėdalo, maisto dubenėlyje kaip mat neliks.
Neabejotinai augintinio imunitetui stiprinti svarbūs įvairūs antioksidantai – vitaminai A, D, C, E, B6, selenas, cinkas. Jie užtikrins, jog augintinio organizmas bus atsparus ligoms.
Pažaiskim
Dažnai net per šiltas aplinkos, kurioje laikomas gyvūnas, oras gali turėti įtakos, jog keturkojo imunitetas nusilpo. Todėl namie būtina vėdinti patalpas, o augintinį vesti reguliariai pasivaikščioti. Ne tik jam, bet ir jums bus naudinga įkvėpti gryno oro.
Fizinis aktyvumas keturkojo imunitetui stiprinti yra ne ką mažiau svarbus nei tiesiog pasivaikščiojimas. Tad lauke galite pažaisti įvairių žaidimų , gerinančių viso kūno būklę. Tam puikiausiai tiks kamuolių, lėkščių gaudymas, bėgimas su kliūtimis.
Katėms patiks gaudyti ant lazdelės plevėsuojančias plunksneles , netikras žaislines peles ar žaisti su prikabintais ant virvelės kamuoliukais . Jei katė gyvena tik namuose, būtina ją saugoti nuo skersvėjų.
Imunitetui stiprinti fizinis aktyvumas svarbus ir kitoms gyvūnų rūšims, pavyzdžiui, graužikams, paukščiams. Net jei ir narvelis pakankamai erdvus, būtina paukštelius išleisti paskraidyti, o graužikus – palakstyti.