Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Veterinarė pataria, ką daryti apsinuodijus augintiniui

2022-09-05
Veterinarė pataria, ką daryti apsinuodijus augintiniui

Tiek vasarą, tiek rudenį pasitaiko, kad augintiniai laka iš nešvarių vandens telkinių, ėda žalią žolę, graužia pagalius bei leidžia laiką gamtoje, todėl į organizmą gali patekti ne tik smėlio, medienos atplaišų, bet ir daugybė įvairių bakterijų.

 

KIKA veterinarijos gydytoja Justė Ramanauskienė teigia, kad visa tai gali kelti grėsmę augintinio sveikatai ir pataria, kokie papildai šunims gali būti naudojami organizmo valymui bei žarnyno stiprinimui, kad būtų išvengta nemalonių pasekmių.

 

Nuodingi augalai augintiniams

 

J. Ramanauskienės teigimu, tiek šunys, tiek katės gana dažnai ėda žolę – tai visiškai normalus ir dažnai pasitaikantis įprotis. Vieni augintiniai ėda žolę todėl, kad jiems patinka skonis, kiti – nes trūksta skaidulų ir kitų maistinių medžiagų (žolė gali veikti kaip vitaminai šunims), o treti – tiesiog iš nuobodulio, todėl, jei pastebėjote, kad šuo ar katė ėda žolę, sunerimti reikėtų tik tuomet, jei į jų akiratį pakliuvo gyvūnams nuodingi augalai.

 

„Kadangi gyvūnai neturi savybės atskirti augalus, jie gali apsinuodyti prisiėdę nuodingų ar trąšomis apipurkštų augalų. Jiems pavojingos azalijos, rusmenės, piliarožės, šunvyšnės, gebenės, narcizai, europiniai kukmedžiai, kaladžiai, tulpės, lelijiniai bei darže augantys augalai: rabarbarai, svogūnų laiškai, pomidorų, bulvių lapai“, – augintiniams nuodingus augalus vardija veterinarė.

 

šuo laižantis žolę

 

Dar viena grėsmė – ištroškę gyvūnai dažnai ima lakti vandenį iš stovinčių vandens telkinių, kurie „žydi“ arba kuriuose gali būti teršalų, pesticidų, bakterijų, galinčių sukelti apsinuodijimą bei kitus organizmo negalavimus.

 

Kada kreiptis į veterinarą?

 

„Jei įtariate, kad jūsų augintinis galėjo prisiėsti žolių ar prisilakti nešvaraus vandens, bet jis yra žvalus ir elgiasi įprastai, tuomet nerimauti nereikia. Jei pasireiškia silpna simptomatika – šuo ar katė vieną kartą išvėmė žolės kuokštą ar suskystėjo išmatos, bet jaučiasi gerai, tokiu atveju, galima taikyti 24 valandų bado dietą, kurios tikslas – nuraminti įsijautrinusią virškinimo sistemą“, – kaip elgtis apsinuodijus gyvūnui pasakoja J. Ramanauskienė.

 

Kaip teigia ekspertė, jei augintinis nėra stipriai apsinuodijęs ir jam nereikalinga veterinaro pagalba, ko reikėtų imtis, norint atlikti augintinio organizmo detoksikaciją namuose, yra specialūs tam skirti Nature‘s Protection papildai žarnynui, kurie gali skatinti toksinų, smulkiųjų metalų, amoniako ir patogeninių bakterijų pašalinimą iš organizmo.

 

Špicų veslė šuniukas sėdi vasariškoje pievelėje, šalia jo maisto papildų pakuotė

 

„Pradėti valyti augintinio organizmą galite pasirinkę specialiai tam skirtą Nature‘s Protection pašaro papildą šunims su kalciu ir magniu, kuris taip pat gali padėti sustiprinti žarnyno sieneles bei apsaugoti nuo kenksmingų medžiagų pasisavinimo. Tokie vitaminai šunims ar papildai šunims gali padėti stiprinti ir visą augintinio imuninę sistemą bei būti naudingi sutrikus virškinimui ar tuomet, jeigu norite pagerinti jo žarnyno veiklą“, – rekomenduoja ekspertė ir priduria, kad Nature‘s Protection  papildai žarnynui ir jo valymui taip pat yra naudingi ir dėl to, kad gali padėti pagerinti augintinio miego kokybę, sumažinti dirglumą bei nerimą.

 

Visgi, jei augintinis suėdė kažką nuodingo ir prasidėjo gausus vėmimas ar viduriavimas, padidėjo seilėtekis, prasidėjo traukuliai ar drebulys, tuomet reikėtų nedelsiant kreiptis į veterinarus, nes uždelsus – nekaltas augalo suėdimas gali baigtis net augintinio mirtimi.

 

TOP 3 papildai šunims ir papildai katėms rudenį

 

J. Ramanauskienė atkreipia dėmesį, kad po vasaros reikia pasirūpinti ne tik augintinio žarnyno valymu, bet kartu paruošti jį artėjančiam šaltajam sezonui, ir išskiria TOP 3 papildus, reikalingus sveikam gyvūno organizmui (tiek šuns, tiek ir katės) – tai lašišų aliejus, klinoptilolito bei kalcio kreidos sąjunga ir silicis.

 

„Dažnai klientai klausia: kokie yra papildai šunims sąnariams? Arba: kokie yra vitaminai šuns kailiui? Tokiu atveju rekomenduoju Nature‘s Protection  lašišų aliejų, kuriame gausu Omega riebalų rūgščių (EPA ir DPA), kurios svarbios sklandžiai medžiagų apykaitai bei gali padėti palaikyti sveikus sąnarius, sumažinti uždegimus. Jame esančios Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgštys naudingos užtikrinant sklandų širdies ir kraujotakos sistemos darbą, stiprinant imunitetą bei palaikant puikią odos ir kailio būklę – jos gali padėti gerinti plauko struktūrą, mažinti kailio slinkimą, suteikti jam žvilgesio, tankumo. Aliejus gali veikti tarsi vitaminai šunims nuo šėrimosi. Taip pat šis papildas gali padėti stimuliuoti kolageno gamybą, o tai ypač svarbu odos elastingumui palaikyti“, – apie papildo naudą pasakoja ekspertė.

 

jaunas špicų vesilės šunelis ramiai pozuoja šalia maisto papildų pakuotės

 

Anot J. Ramanauskienės, ne mažiau nei lašišų aliejus, augintiniui gali būti naudingi Nature‘s Protection Microzeogen papildai katėms ir papildai šunims, kuriuos sudaro vulkaninės kilmės klinoptilolitas bei kalcio kreida: „Ši medžiagų sąjunga Microzeogen papilde gali padėti padidėjus skrandžio rūgštingumui, papildai taip pat gali būti naudojami ir kaip puiki prevencinė priemonė prieš viduriavimą, pašalinti iš organizmo susikaupusius toksinus, jų dėka gali pagerėti vitaminų ir maistinių medžiagų įsisavinimas organizme. Apsinuodijus maistu – tai yra pirmoji pagalba, kurią kiekvienas šeimininkas turėtų turėti augintinio vaistinėlėje.“

 

Anot veterinarės, kalbant apie suaugusius, vyresnius augintinius, jiems svarbi kremzles, jungiamuosius organizmo audinius, kailį, nagus, dantis stiprinanti medžiaga, kuri yra silicis. „Nature‘s Protection Faugis Silicio papildas naudojamas šunims ir katėms osteoporozės, aterosklerozės, diabeto prevencijai, gali padėti palaikyti sveikus kaulus ir dantis, skatindamas jų mineralizaciją, taip pat išlaikyti sveikus sąnarius ir raiščius. Jis ypatingai reikalingas po uždegiminių ligų ar esant odos sudirgimams, gyjant žaizdoms, nes skatina kolageno ir elastino baltymų biosintezę“, – papildo naudas vardija J. Ramanauskienė.

 

„Dar vienas produktas, kurį norėčiau paminėti – papildai nuo parazitų. Žarnyno parazitai ir kirmėlės – dažna suaugusių ir jaunų šunų problema. Susidūrus su šia problema, rekomenduoju Nature‘s Protection pašaro papildą D-WORM FORMULA, specialiai skirtą šunims, užsikrėtusiems žarnyno kirmėlėmis ir parazitais. Jis gali padėti sunaikinti ir iš organizmo pašalinti kirmėles ir kitus parazitus.“ – pasakoja veterinarė.

 

Papildai ir skanėstai

 

Veterinarė pažymi, kad rinktis papildus galite ir pagal konkrečią augintinio problemą, kurią norite išspręsti, o tą galite padaryti ne tik įprastais papildais, bet ir renkantis naujieną rinkoje – funkcinius skanėstus-papildus.

 

„Specialūs funkciniai skanėstai-papildai gali padėti mažinti stresą, stiprinti imuninę sistemą, šalinti toksinus, saugoti dantis ir dantenas, stiprinti kaulus ar net gerinti širdies veiklą. Taip pat rasite ir skanėstų-papildų, puikiai tinkančių į alergijas linkusiems gyvūnams, kadangi juose nėra grūdinės kilmės komponentų bei kitų agresyvių alergenų. Jie taip pat gali padėti palaikyti optimalų gyvūno svorį, o skanėstuose esantis chitosaminas dažnai rekomenduojamas veterinarijos gydytojų sveikai augintinių kepenų funkcijai palaikyti“, – rūšis vardija J. Ramanauskienė ir primena, kad norint ne tik palepinti savo augintinį, bet kartu suteikti jam naudos, šeimininkui tereikia žinoti, kokią konkrečią savo augintinio organizmo funkciją jis nori pastiprinti.

 

Rudai baltas šiukščiakalis šunelis vasariškoje pievelėje griaužia skanėstą

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -10% nuolaidą krepšeliui!