Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Šuniui įkando erkė. Ką daryti ir kaip apsisaugoti?

2022-07-12
Šuniui įkando erkė. Ką daryti ir kaip apsisaugoti?

Atšilus orams ne tik mes, bet ir mūsų keturkojai draugai džiaugiasi šiltais orais ir spalvotomis pievomis. Deja, kartais džiaugsmą gali pakeisti liūdesys. Vasaromis ir kitais šiltais laikotarpiais aukštoje žolėje, krūmais apaugusiuose plotuose bei gamtoje mūsų ir mūsų augintinių tykoja grėsmingosios erkės. Erkės pavojingos ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams, o ypatingai – šunims. 

Erkių sukeliamos ligos šunims

Įkandusi erkė šunims gali sukelti įvairias ligas, kurios jūsų augintiniui pasireikš kasdienį gyvenimą apsunkinančiais simptomais. 

 

Viena iš dažniausiai šunims diagnozuojamų ligų -  babeziozė (piroplazmozė). Šią ligą sukelia babezijos - kraujyje parazituojantys pirmuonys, kurie pirmiausiai gyvūnui pasireiškia karščiavimo, silpnumo, svorio ir apetito netekimu, o vėliau apsunkina gyvūno kvėpavimą, sukelia traukulius, o galiausiai - panardina gyvūną į komą.

 

Šalia babeziozės ligos dažnai pasireiškia ir kita liga – erlichiozė. Šios erkių sukeliamos ligos požymiai ir simptomai panašūs į babeziozės – jie pasireiškia augintinio karščiavimu, svorio ir apetito sumažėjimu. Šunys, turintys stiprų imunitetą, šią ligą gali įveikti, tačiau silpnesniems šunims gali išsivystyti lėtinė ligos stadija.

 

Kita erkių sukeliama liga, kuri paveikia gyvūno nervinius receptorius – anaplazmozė. Šiai ligai būdingas karščiavimas, mieguistumas, apetito nebuvimas, blužnies padidėjimas ir net šlubavimas.

 

Šunys kaip ir žmonės gali susirgti Laimo liga, arba kitaip – borelioze. Skirtingai nei žmonėms, erkės įkandimo vietoje šunims nepasirodo raudonos besiplečiančios dėmės, tad šią ligą pastebėti ant augintinio kūno dar sunkiau nei ant žmogaus. Šios ligos požymiai šuniui gali pasireikšti net ir po poros mėnesių nuo erkės įkandimo. Šuo gali turėti aukštą kūno temperatūrą, netekti apetito, būti apatiškas ir pradėti šlubuoti. Ši liga itin klastinga, nes šunims gali išsivystyti ūminis šlubumas, širdies ar nervų sistemos ligos.

Apsauginės priemonės šunims nuo erkių

Rudas šuniukas žiūri kažkur toli eidamas per pievą

 

Apsauga nuo erkių šunims šiais laikais gali būti įvairi. Kiekvienas šeimininkas renkasi tai, kas jo manymu, yra tinkamiausia jo keturkojui draugui. Geriausios priemonės šunims nuo erkių yra skirtos užkirsti kelią įvairiems parazitams, kurie gali būti pavojingi jūsų augintinio gyvybei. 

 

Viena iš dažniausiai pasirenkamų apsaugų šunims nuo erkių yra antkaklis, kurio veikimo laikas gali siekti net kelis mėnesius. Daugumos ekspertų nuomone, geriausias antkaklis nuo erkių šunims yra antkaklis, pagamintas iš gintaro akmens. Toks antkaklis veikia kaip šarvas, nes įelektrina augintinio kailį, kuriuo lipdami įvairūs kenkėjai (erkės, blusos ir kt.) nebegali pritvirtinti savo kūno. Taip pat, antkaklis iš gintaro akmens, trindamasis į augintinio kailį skleidžią erkėms nemalonų dervos kvapą. Kiti antiparazitiniai antkakliai, kurie yra populiarūs šunų šeimininkų tarpe, skleidžia įvairių eterinių aliejų kvapą. Šis kvapas jūsų augintiniui yra nekenksmingas, bet parazitams – netinkamas, todėl jie laikosi atokiau nuo jūsų keturkojo.

 

Dar viena apsisaugojimo priemonė, kurią augintinis gali dėvėti nuolatos – pakabukas nuo erkių šunims. Tokio tipo pakabukus dažnai naudoja ir žmonės, mėgstantys pasivaikščiojimus po gamtą ar miškus. Šie pakabukai skleidžia ultragarso impulsus, kurie yra visiškai nekenksmingi žmonėms bei gyvūnams, tačiau trikdo tokius parazitus kaip erkės ir blusos. Ultragarsiniai impulsai sudrumsčia parazitų gebėjimą surasti auką ir į ją įsisiurbti. Jeigu nutinka taip, kad erkė vis dėlto užlipa ant augintinio, pakabuko pagalba turėsite galimybę tai lengviau pastebėti, nes ultragarso impulsai paveikia jų gebėjimą įsitvirtinti – jos tampa lėtesnes ir nebetokios apsukrios. Po aktyvavimo pakabukai saugo augintinį net ištisus metus, todėl tai gali tapti jūsų keturkojo ilgalaikė apsaugos priemonė nuo erkių ir kitų parazitų.

 

Įvairūs pakabukai ir antkakliai šuniui suteiks ilgalaikę apsaugą, tačiau norint sustiprinti apsaugos veikimą ir stiprumą, puikus pasirinkimas yra purškalas nuo erkių šunims. Šio tipo purškalai ir įvairios putos savo sudėtyje turi natūralių aliejų ir aktyvių augalų ekstraktų mišinių, kurie yra tinkami augintiniams, bet ypatingai nepatinka erkėms ir kitiems parazitams. Purškalus galite naudoti ir ten, kur jūsų augintinis mėgsta gulėti - taip sustiprinsite apsaugą. Svarbu paminėti, kad šie purškalai negali būti pagrindinė augintinio apsauga – tai yra efektyvi papildoma apsauga nuo erkių, kurią galite naudoti prieš vedant savo augintinį į lauką.

 

Papildoma ir užtikrinanti apsaugą priemonė nuo erkių, kurią galite patys suteikti savo augintiniui – masažas. Po kiekvieno pasivaikščiojimo lauke, apžiūrėti savo augintinį galite jį paprasčiausiai masažuojant. Masažuodami savo augintinį, daugiausiai dėmesio skirkite jo ausims, kaklui, pažastims ir papilvei, nes tai vietos, kuriose erkės dažniausiai mėgsta įsitvirtinti. Masažuodami savo augintinį jūs galite pastebėti bei užčiuopti dar neįsisiurbusią erkę, kadangi erkė ant šuns kūno įsitvirtina tik per 5-6 valandas. Masažas ne tik atpalaiduos jūsų keturkojį draugą, bet ir suteiks jam galimybę išlikti sveikam.

 

Kaip ištraukti erkę iš šuns?

 

Aptikę jau įsisiurbusią erkę šuns kūne, naudokite specialų erkių traukiklį. Jeigu jo neturite, galite naudoti paprastą pincetą. Pasistenkite pastebėję erkę ją ištraukti per pirmąsias 24-48 valandas, nes tai laikotarpis per kurį jos gali perduoti turimą užkratą. 

 

Naudodamiesi pincetu suimkite erkės kūną kuo arčiau augintinio odos. Būkite atsargūs ir nesuspauskite erkės kūno, nes taip galite įšvirkšti į žaizdą ligos sukėlėjų. Svarbiausia, kad erkė būtų visiškai ištraukta. Nepavykus ištraukti visos (pavyzdžiui, betraukiant nutrūkus erkės galvai) – rekomenduojama nuvykti pas veterinarą, kuris atliks pilną erkės ištraukimą iš augintinio kūno ir atliks gyvūno apžiūrą. Ištrauktą erkę sunaikinkite, o geriausiai – sudeginkite.

Ką daryti ištraukus erkę?

Erkės įkandimas šuniui gali būti pavojingas, todėl stebėkite savo augintinį. Bent šiek tiek pasikeitus augintinio elgsenai, rekomenduojama kuo skubiau vykti į veterinarijos kliniką. Jeigu įsisiurbusi erkė buvo užkrato nešiotoja, privaloma kuo greičiau pradėti augintinio gydymą. 

Ar apsaugos priemonės šunims nuo erkių yra patikimos?

Dažnai šeimininkai baiminasi naudoti tam tikras apsaugos priemonės, dėl jų sudėtyje esančių ingredientų, bet tinkamai naudojamos priemonės nuo įvairių parazitų ne tik apsaugo jūsų šunį nuo negalavimų, o ir užkerta kelią mirtinoms ligoms. Tad norėdami suteikti savo šuniui galimybę džiaugtis žaliomis pievomis, privalote apsvarstyti apsaugos priemonių šunims nuo erkių įsigijimą.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -10% nuolaidą krepšeliui!