Ar žinojote, kad kvapas gali sužadinti prisiminimus, pakelti nuotaiką ar net turėti įtakos jūsų sprendimams? Uoslė – vienas iš 5 žmogaus pojūčių, kuriam turėtume skirti ypač daug dėmesio. Šis pojūtis gali įspėti, nuraminti, padėti įsiminti. Staiga užuodę mums gerai pažįstamus kvapus, galime pajusti sentimentą. Kvapai, o ypač aromaterapija gali mums suteikti ypač malonias patirtis, išlaisvinti vaizduotę ar net palengvinti kai kurių ligų simptomus.
Kaip kvapas ir eteriniai aliejai veikia mūsų kūnus?
Ore esančių medžiagų dalelių sudirginti uoslės receptoriai siunčia signalus į smegenis, kurios sukuria kvapo pojūtį, o įkvėptos cheminės medžiagos paskatina skirtingas smegenų funkcijas. Vieni dirgikliai gali padėti nusiraminti, atsipalaiduoti, kiti – tapti budriems, aktyviems. Jei kvapą esate jautę anksčiau ir jis asocijuojasi su tam tikrais įvykiais, dar kartelį pajaustas aromatas net ir po daugelio metų, smegenims atpažinus tuos pačius junginius, gali sukelti prisiminimus.
Aromaterapija bei eteriniai aliejai mūsų kūną veikia ne tik per uoslę. Eteriniuose aliejuose gausu cheminių medžiagų, kurias galime pasisavinti ne tik jų įkvėpus. Šios patenka į kraują tiesiogiai per odą. Taigi, pavyzdžiui, kai kurių aliejų sudėtyje esančios medžiagos, patekusios į mūsų organizmą, gali sumažinti skausmą, niežulį.
Inhaliacija
Ypač efektyvus būdas įsisavinti eterinių aliejų turimas medžiagas – inhaliacija. Šiam būdui naudojamas eterinių aliejų difuzorius, kurio pagalba eterinių aliejų mikrodalelės pasklinda patalpose. Įkvėptos medžiagos pasisavinamos per burnos gleivinę, kvėpavimo takus. Šis būdas ypač tinka sergant kvėpavimo takų ligomis. Pasirinktas tinkamas eterinis aliejus, įkvėptas inhaliacijos metu, gali padėti sumažinti ligos simptomus. Difuzoriaus pagalba paskleidžiamos dalelės ne tik padeda mums, tačiau taip pat švarina patalpų orą, gali naikinti mikrobus, virusus.
Eteriniai aliejai bei jų nauda
Skirtinguose eteriniuose aliejuose gausu įvairių cheminių medžiagų, kurios gali turėti įtakos mūsų pojūčiams, fizinei bei psichologinei būsenai. Štai citrinžolių eterinis aliejus turi antibakterinį poveikį, gali padėti sukoncentruoti dėmesį, gali sumažinti odos uždegimus. Levandų eterinis aliejus mažina nuovargį, stimuliuoja smegenų veiklą, puikiai tinka kovojant su peršalimo simptomais. Arbatmedžio eterinis aliejus pasižymi stipriu antibakteriniu, antivirusiniu poveikiu. Jei dirbate protinį darbą, reikia susikaupti ir išlaikyti skaidrias mintis, patartina išbandyti balzaminių kėnių aromatą. Norėdami numalšinti galvos skausmus, inhaliuokite pipirmėčių, gvazdikėlių, kvapiųjų šalavijų eterinius aliejus. Tai tik keletas pavyzdžių eterinių aliejų, kurie gali padėti bei pagerinti jūsų gyvenimo kokybę ne tik nuostabiu aromatu.
Naudodami skirtingų aliejų mišinius pasieksite dar geresnio efekto. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį ir nemaišyti aliejų atsitiktinai. Būtina įsitikinti, kad norimi naudoti aliejai dera tarpusavyje ir neturės blogo kvapo ar neigiamo efekto. Taigi, jeigu neturite laiko domėtis, patariame įsigyti jau paruoštus aliejų mišinius.