Turite klausimų? Kreipkitės drąsiai: klientams@kika.lt arba +370 7 00 66066

Akvariumai žuvims (74)

Akvariumas - nuosavas vandens pasaulis, nežinomas ir kerintis savo grožiu. Tai unikali galimybė ne tik būti šio nuostabaus pasaulio stebėtoju, bet ir kūrėju. Žuvų akvariumas suteikia puikią galimybę stebėti žuvų gyvenimą bei papuošti bet kurį interjerą. Svarbu žinoti, jog žuvys reikalauja nemažai dėmesio. Sukurti sveiką aplinką akvariumo gyventojams nėra sunku, tačiau tam reikės pastangų ir žinių.

Ko reikia akvariumui?

Upėse, ežeruose ir vandenynuose vanduo valosi ir filtruojasi natūraliai. Akvariume, deja, tokie savaiminiai procesai nevyksta.  Kad akvariumo vanduo būtų švarus ir sveikas, Jums reikės tam tikrų priemonių.  Akvariumo priežiūra reikalauja maždaug 30 minučių per savaitę - reikia pasirūpinti, kad rezervuaras nebūtų perpildytas, reguliariai keisti dalį vandens, išvalyti žvyro sluoksnį, užtikrinti tinkamą filtravimą ir nepermaitinti žuvų.

Be akvariumo, akvariumo filtro ir akvariumo apšvietimo, pilnai įrengti žuvų akvariumui reikia:

- Grunto akvariumui - idealiai tinka padengtas arba iš anksto nuplautas;

- Akvariumo augalų - gyvų arba dirbtinių;

- Vandens kondicionieriaus, kuris pašalina vandentiekio vandenį, kad jis būtų saugus žuvims;

- Tinklo, skirto žuvims pernešti;

- Žvyro ploviklio, būtino vandens keitimui ir valymui;

- Maisto žuvims.

Kaip įrengti ir tvarkyti akvariumą?

Keli patarimai, padėsiantys įrengti ir tvarkyti akvariumą:

- Niekada nebandykite perkelti pilno ar iš dalies pilno akvariumo;

- Tvarkydami išvalykite vidines ir išorines akvariumo sienas naudodami drėgną šluostę;

- Nenaudokite muilo, ploviklių ar kitų įprastų valymo priemonių;

- Statykite akvariumą vietoje, kurioje yra stabilus pagrindas;

- Nestatykite akvariumo šalia šilumos šaltinių ar oro kondicionieriaus;

- Nestatykite akvariumo tiesioginiuose saulės spinduliuose. Visiška ar net dalinė saulės šviesa gali sukelti pernelyg didelį dumblių augimą.

Akvariumo užpildymas

Prieš pildami žvyrą į akvariumą, būtinai gerai jį išskalaukite (vanduo turi nutekėti skaidrus). Žvyras  ir akmenukai pilami palaipsniui į akvariumą.

Įpylus vandens tiesiai į rezervuarą, žvyro ir akmenukų sluoksnį reikia atsargiai išskirstyti. Rekomenduojama prieš pilant vandenį ant žvyro ir akmenukų sluoksnio uždėti švarų indą ir palaipsniui jį užpildyti vandeniu. Srautas švelniai liesis, neišstumdant žvyro į šonus. Akvariumas pildomas kambario temperatūros vandeniu. Nepilkite paprasto, neapdoroto vandens iš čiaupo – jis gali numarinti jūsų žuvis.

Kai akvariumas bus užpildytas iki pusės, galite pridėti vandens augalų, dekoratyvinių uolų ar kitų papuošimų. Prieš pridėdami bet kurį iš šių elementų, būtinai juos gerai išskalaukite. Apgyvendinant augalus akvariume, didesnius patartina apgyvendinti akvariumo gale, o mažesnius – priekyje. Tai užtikrina atvirą plaukimo zoną žuvims. Kai visi papuošimai ir augalai yra savo vietose, toliau užpildykite akvariumą pagal patarimus ar savo norus.

Kaip apskaičiuoti reikalingą vandens kiekį akvariumui?

Išsimatuokite akvariumo ilgį, aukštį ir plotį.  Pvz.: ilgis - 45 cm, aukštis - 30 cm, o plotis - 30 cm.

Sudauginkite šiuos tris išmatavimus:  45x30x30 = 40500 cm3

Dabar šį skaičių reikia padauginti iš 0,001, kad gautumėte reikalingus šiam akvariumui vandens litrus. Gauname - 40500x0,001 = 40,5 litro.

Kiek grunto reikia akvariumui?

Pirmiausiai akvariumo dugnas padengiamas 2-3 cm durpių sluoksniu arba specialiu substratu, tuomet dedamas žvyro ir akmenukų sluoksnis, kuris jau yra ,,sterilus’’. 

Bendras grunto sluoksnis akvariume turėtų būti ne mažesnis kaip 5-7 cm. Akvariumo gruntui puikiai tinka granito skalda, nes ji nereaguoja su vandeniu. 

Kiek žuvų galima laikyti akvariume?

Norint, kad žuvys nepatirtų deguonies bado, viena žuvis iki 5 cm ilgio, turėtų turėti 1,5–3 litrus vandens. Mažesnėms žuvims ir kitiems smulkiems akvariumo gyvūnams pakanka 1–2 litrų. Akvariume, kurio tūris yra 40 litrų, galima apgyvendinti 25–30 žuvų, 150 litrų akvariume - 150 žuvų. Žuvims, kurių ilgis yra apie 8–10 cm, oro tankis sumažėja 2 kartus. Jei oras akvariume pumpuojamas kompresoriumi visą parą arba bent 8-10 valandų per naktį, įsodinimo normą galima padidinti 2–2,5 karto.

Akvariumo filtravimas

Sveikam ir sėkmingai veikiančiam akvariumui reikalingas tinkamas filtravimas, kuris pasiekiamas naudojant akvariumo filtrus. Filtravimas vyksta trimis etapais.

Mechaninis filtravimas sulaiko kietas šiukšles, tokias kaip nesuvalgytas maistas ir žuvies atliekos. Filtrų kasetės yra idealus tiek mechaninio, tiek cheminio filtravimo šaltinis.

Cheminio filtravimo procese naudojama terpė (aktyvuota anglis), kuri absorbuoja (pritraukia ir sulaiko) ištirpusius teršalus, galinčius pakeisti vandens spalvą ir sukelti kvapą. Mechaniniam filtravimui naudojamas polių pluoštas, kuris sulaiko nešvarumus ir šiukšles. Cheminiam filtravimui kiekviena kasetė yra supakuota su aukščiausios kokybės aktyvuota anglimi.

Biologinis filtravimas yra trečiasis filtravimo tipas. Tai naudingosios bakterijos, palaikančios deguonį akvariume. 

Kas kiek laiko keisti vandenį akvariume?

Vandenį akvariume patartina keisti kartą per savaitę arba bent kartą per mėnesį, priklausomai nuo akvariumo veikimo bei filtravimo sistemos. 

Vienas svarbiausių akvariumo valymo klausimų yra tai, kiek vandens reikia įpilti į akvariumą, kai jis pakeičiamas. Ekstremaliomis aplinkybėmis būtina visiškai pakeisti vandenį: akvariumo vanduo žydi, kai į vandenį papuola nepageidaujami mikroorganizmai, atsiranda grybelinė gleivė arba kai dirvožemis yra labai nešvarus. Kitais atvejais vandenį galima keisti tik iš dalies - 10-20% kas vieną - dvi savaites.

Paprastas būdas pakeisti akvariumo vandenį yra vakuuminis siurblys. 

Kad akvariumo vanduo būtų skaidrus, būtina išlaikyti biologinę pusiausvyrą: per didelis skaičius gyventojų gali tapti viena iš neskaidraus vandens priežasčių. Kita galima priežastis - filtravimo sistemos problemos. Per didelis maisto bėrimas taip pat gali įtakoti vandens užterštumą, todėl maitinti žuvis reikia tik tiek, kiek iš karto žuvis suvalgo. Maisto likučių vandenyje neturi likti. 

Kokia turi būti vandens temperatūra akvariume?

Akvariumo vandens temperatūra yra svarbus veiksnys žuvų sveikatai. Rekomenduojama išlaikyti pastovią 24-26 laipsnių vandens temperatūrą.

Kaip pasirinkti akvariumą?

Akvariumų būna dviejų tipų: jūriniai arba gėlavandeniai. Jūrinis akvariumas labiau rekomenduojamas patirtiems turintiems akvariumų savininkams, nes jis reikalauja daugiau laiko ir lėšų. Pradedantiesiems rekomenduojami gėlavandeniai akvariumai, pasirinktinai nešildomi (kambario temperatūros) arba šildomi. Kokias žuvytes ir kitus akvariumo gyventojus apgyvendinti, patars profesionalai. 

Akvariumų kainos

Akvariumų kainos priklauso nuo formos, dydžio ir komplektacijos. Akvariumą galite įsigyti internetu arba mūsų fizinėse parduotuvėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevežyje.

Jei jūsų gyvūnas turėtų nykščius, jis sektų KIKA naujienas. Prenumeruokite ir gaukite -10% nuolaidą krepšeliui!