Rusų mėlynosios katės kilmė nėra visiškai žinoma. Ji turi net kelis pavadinimus, pavyzdžiui: rusiška katė, mėlynoji katė, Archangelsko katė, net ispaniška katė. Tačiau manoma, kad tikroji šios katės tėvynė yra Rusija. Senoji rusų legenda byloja, kad drauge su šia kate į namus ateina ir laimė.
XVII a. iš Archangelsko uosto šią katę jūreiviai pervežė į Didžiąją Britaniją Elžbietai I. Taip ši katė-aristokratė pateko į europietiškus rūmus. Anglai pamilo šias kates, jos tapo labai populiarios ir buvo pradėtos veisti. Šiandien daugiausia šios veislės kačių būtent ir auginama Didžiojoje Britanijoje.
Išvaizda
Temperamentas
Rusų mėlynoji katė pasižymi net tik puikiu kailiu, bet ir išskirtinu charakteriu. Iš vienos pusės ši katė yra švelni, jautri, taikaus būdo, prieraiši, „santūri“, lengvai prisitaikanti prie gyvenimo sąlygų, mėgstanti komfortą bei ramybę, todėl ištisą dieną gali pragulėti šiltoje vietoje nepasijudindama. Tačiau antroji šios katės charakterio pusė – tai padykęs, linksmas, žaismingas, labai judrus, nenustygstantis vietoje, imlus įspūdžiams gyvūnas. Kai kurios mėlynosios katės mielai žaidžia net iki pat senatvės. Šios skirtingos charakterio savybės gali varijuoti. Nenustebkite, jei mėlynoji katė ką tik ramiai gulėjusi staiga pašoks ir ims dūkti – tai viena šios katės ypatybių. Tačiau didesnę laiko dalį rusų mėlynoji katė būna rami.
Įdomu tai, jog ši katė nepakenčia triukšmo. Ji vengia svečių ir nemėgsta mažų vaikų, nes jie sukelia daugiausia triukšmo. Tad atėjusius svečius (ypač jei jie yra vaikai) įspėkite, kad jie jūsų katės neglostytų, o tuo labiau neimtų ant rankų. Na, o jei jau vis dėlto taip nutiko – nesibaiminkite. Jūsų išdidžioji aristokratė niekada nebandys išsilaisvinti drėksdama, šnypšdama arba kąsdama. Tačiau kad liko nesužavėta tokiu elgesiu, sugebės išreikšti savo nepasitenkinimą taip, jog jūs tikrai pastebėsite. Pagaliau ši katė puikiai jaučia, kada laikas žaisti, o kada – meilikauti. Tačiau savo šeimos rate ši katė yra labai meili ir draugiška. Jei ji jus išsirinks šeimininku, tuomet savo gyvenimo negalėsite įsivaizduoti be šios švelnios ir ištikimos būtybės. Jei rusų mėlynoji jausis mylima, ji jums paklus ir taps tikru draugu. Įskaudinę šią katę, prarasite pasitikėjimą ir ji nusivils jumis amžinai.
Rusų mėlynoji katė yra idealus draugas namuose dirbantiems asmenims, nes jos nereiklus būdas puikiai tinka šiandieniniai kasdienybei. Tačiau jei šeimininkas dirba ištisą dieną, patartina laikyti du kačiukus. Šis gyvūnas lengvai prisitaiko prie gyvenimo sąlygų bute. Rusų mėlynoji yra labai švari katė, todėl nesudėtingų namų „švaros taisyklių“ ją galima greitai išmokyti. Šios katės maudyti nereikia, nebent būtinu atveju.
Jūsų augintinė gali lengvai priprasti prie gyvenimo ritmo, kaip pvz.: miegojimo ir prabudimo, laiko pusryčiauti. Todėl nepykite, jei ši katė savaitgalį įprastu laiku jau lauks savųjų pusryčių.
Šios katės paprastai gražiai sutaria su kitomis katėmis ir šunimis, tačiau bendrauja nedaug.
Rusų mėlynoji katė turi malonų, tylų, švelnų balsą, tačiau ji miaukia retai. Net rujojančios katės paprastai nekelia didelio triukšmo.
Mityba
Rusų mėlynoji katė mitybos atžvilgiu niekuo nesiskiria iš kitų kačių. Tačiau atminkite, jog katės yra labai išrankios. Ėdalo, kurį noriai ėda viena katė, kita gali nė neužkabinti. Jums tereikia atrasti, kuris ėdalas jūsų katei labiausia patinka. Savo augintinei paruoškite du dubenėlius: vieną dubenėlį skirkite sausam ėdalui, kitą – skardinėse paruoštam ėdalui. Dubenėlio forma ir spalva – skonio reikalas. Šviežiam vandeniui reikia atskiro trečio indelio. Katei paėdus ypač gerai nuvalykite grindis aplink dubenėlį, kuriame buvo įdėtas ėdalas iš skardinės. Ėdant maisto kąsneliai išsidrabsto, tad ant nenuvalytų grindų nukritęs ir vėliau suėstas maistas gali pakenkti katės sveikatai. Atsargiai su vitaminų preparatais! Jų perdozavimas rusų mėlynajai katei gali pakenkti.
Jaunikliai
Mėlynosios katės yra puikios motinos, griežtai auginančios savo mažylius. Ši katė gali susilaukti nuo 3 iki 6 kačiukų. Rusų mėlynieji kačiukai yra pasakiškai gražūs. Jie labai mėgsta žaisti, bėgioja ir laipioja be galo vikriai, yra smalsūs. Tarp mažylių dažnai būna tikrų „mamos vaikelių“. Dažniausia jais būna patinėliai. Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jauniklių švara rūpinasi jų motina. Ji masažuoja jauniklių pilvukus ir išlaižo išskyras. Tokiu būdu guolis lieka švarus. Kai kačiukai sulaukia 4 savaičių ir pradeda valgyti kietą maistą, jie jau patys privalo rūpintis tuštinimusi bei šlapinimusi. Tik labai retais atvejais mažyliai pridaro savo guolyje. Neilgai trukus katė ima pratinti savo mažylius prie kačių tualeto. Tualetą pastatykite ramioje vietoje. Kadangi mažas kačiukas ėda dažniau, tualetas nuo ėdalo dubenėlio neturėtų būti labai nutolęs. Jei mažylis tualeto visiškai nepripažins, gali būti, jog tualetui parinkote blogą vietą. Pabandykite perdėti jį į kitą vietą.
Priežiūra
Jei norite įsigyti rusų mėlynąją katę, atminkite, jog šiuo gyvūnėliu reikės rūpintis ilgą laiką, nes šios katės gyvenimo trukmė – net 18–20 metų. Tad prieš įsigydami augintinį išsitirkite, ar joks šeimos narys neturi alergijos katėms. Kadangi tai yra naminis gyvūnas, kuris kiek apribos jūsų laisvę, apmąstykite, ar visada atsiras žmogus, galėsiantis pasirūpinti augintiniu, kuomet jūs nebūsite namuose. Jei apsisprendėte įsigyti šį mielą padarėlį, būtina prieš tai nusipirkti tam tikrų reikmenų, kad rusų mėlynoji puikiai jaustųsi. Pirmiausia, ką reikėtų įsigyti: • Ėdalo katėms . • 2 dubenėlius ėdalui ir 1 vandeniui. • Kačių tualetą su kraiku katėms ir semtuvėliu . Tualetą padėkite ramioje vietoje. Atminkite, jog kol katė tualete, neleiskite jos trukdyti vaikams, šunims ar draugams. Kačių tualetui būtinas kraikas. • Transportavimo dėžę . Transportavimo dėžė/„boksas“ – tai nešiojamas krepšys, skirtas gabenti katę iš vienos vietos į kitą. Transportavimo dėže ypač patogu naudotis kraustantis, vykstant pas veterinarą ar važiuojant atostogauti drauge su savo augintiniu. Trumpai kelionei patartina naudoti nedidelį „boksą“, nes jį jums bus patogiau nešti, o katė bus mažiau kratoma. Norint įveikti ilgesnius atstumus prasmingiau pasiimti didesnę transportavimo dėžę, kurioje būtų tualetas, vieta ėdalui bei pakaktų vietos katei atsigulti. • Stovą . Rusų mėlynoji labai mėgsta laipioti, todėl specialiu stovu jūsų katytė tikrai apsidžiaugs. Stove esančiomis lentynėlėmis ir gultais katė galės smagiai laipioti, o nuvargus ir užsnūsti. Be to, stovai būna su draskylėmis, kur katė galės pagaląsti savo nagučius ir tokiu būdu jūsų baldai ir tapetai bus apsaugoti. Stovų yra labai įvairių: jie skiriasi savo dydžiu, spalva, modeliu, kokybe ir atitinkamai kaina. Suprantama, kad kuo aukštesnis stovas, tuo mėlynajai katei bus įdomiau. Jei neturite galimybės įsigyti stovo, o jūsų katė galanda nagučius, yra prasminga nusipirkti draskyklę, kurią galima pritvirtinti prie tos vietos, kur katė dažniausia galanda savo nagus. • Žirklutes . Jei jūsų katytė ypač daug draskosi, galite jai pakirpti nagučius su specialiai tam skirtomis žirklutėmis. • Minkštą šepetį . Rusų mėlynoji katė pasižymi gracija ir elegancija. Iš visų jos judesių matyti, kad ši katė yra karališkos kilmės. Kas kartą yra glostęs mėlynąją katę, tas ypatingo kailio minkštumo ir švelnumo nesupainios su kitos veislės kate. Kadangi ši katė yra trumpaplaukė, jos pliušinio kailiuko priežiūra yra paprasta. Kailį reikia pašukuoti minkštu šepečiu reguliariai, bet gana retai. Per dažnas šukavimas gali sugadinti švelnųjį poplaukį. Jei katė nesišeria, nenaudokite guminio šepečio, kas taip pat gali pakenkti ar net išpešti minkštą poplaukį.
Žaislai
Žaislai – tai tikras džiaugsmas rusų mėlynajai katei. Mėgstamiausias žaislas yra tas, kuris atitinka pelę, jos dydį ir svorį. O dar geriau, jei žaislas juda, nes tada katė jį medžios. Dideli žaislai gali greičiau pabosti, tačiau mažiukas stalo teniso kamuoliukas, suglamžytas ir susuktas į kamuoliuką popierius, vilnoniai siūlai, špagatas – tai tinkami žaislai šiai katei. Žaislai iš plunksnų taip pat yra itin mėgiami. Su šluotele iš plunksnų ar plunksnų vėduokle galima net ir ypač tingią katę prabudinti iš „sąstingio“.
Auklėjimas
Rusų mėlynoji katė bjaurisi barniais. Su ja yra nesunku „susitarti“. O tai reiškia, jog šią katę lengva auklėti. Suprantama, jog geriausia pradėti auklėti kačiuką, kol jis dar mažas. Sudavimas ranka ar laikraščiu mėlynajai katei yra visiškas tabu. Tokiu elgesiu jūs įžeisite jos savigarbą, išdidumą ir visam laikui prarasite pasitikėjimą. Jei katė daro tai, kas jai neleidžiama, pavyzdžiui, kramsnoja jūsų gėles, lipa užuolaidomis ar kitaip išdykauja, tuomet veiksminga auklėjimo priemonė yra vandens pistoletas arba vandens purkštukas gėlėms. Prisiminkite, kaip katės nemėgsta vandens! Vanduo gyvūnui nesukels jokio skausmo, tačiau tai katė susies su nemalonia patirtimi. O jei jūs norite savo katyte sulaikyti nuo išdaigos per atstumą, tuomet tiesiog įspėkite garsiai ir aiškiai ištartu „Ne!“
Rusų mėlynoji labai lengvai pripranta prie pavadėlio. Pavadėlis turi būti su petnešomis (jokiu būdu ne su antkakliu!), kuris pritaikomas kiekvienam pagal dydį. Petnešos turi būti nei per daug suveržtos, nei per laisvos. Pirmiausia šį pavadėlį uždėkite namuose ir kurį laiką nenuimkite, kad gyvūnėlis prie jo priprastų. Tik vėliau eikite į lauką. Įdomu tai, jog šias kates galima išmokyti net nesudėtingų triukų, kaip pvz.: tarnauti, atnešti žaislą ar net jį pagauti ore (rusų mėlynoji katė galį į viršų iššokti iki metro aukščio!) Tačiau šiuos „cirko numerius“ gyvūnėlis rodys tik šeimos rate, nes, kaip jau minėta, ji vengia nepažįstamų žmonių.