Ilgaplaukiai taksai – tai draugiškos prigimties šunys: jie itin prieraišūs, neagresyvūs, ištikimi, protingi, savarankiški ir labai žaismingi. Be to, jie yra ištvermingi, vikrūs ir turi puikią uoslę. Šie šunys pasižymi stipria sveikata, yra neišrankūs ir nelepūs, tačiau mėgsta patogumus ir komfortą.
Kilmės šalis: Vokietija Gyvenimo trukmė: 14–17 metų Ūgis: 13–25 cm, didieji užauga iki 35 cm Svoris: nykštukinis sveria 4–5 kg, didysis – 6–11 kg
Kilmės istorija
Tikėtina, jog taksų veislės šunys yra kilę iš Vokietijos. Vokiškai jie vadinami Dachshund. Vokiečių kalboje „Dachs“ reiškia „barsukas“. Todėl taksų paskirtis yra įlysti į urvą ir išvaryti ten esančius barsukus, lapes ar kitus žvėris. Jie puikiai medžioja ne tik urvuose, bet ir žemės paviršiuje: lodami veja ir suseka žvėris pagal pėdsaką. Nors taksai yra vieni mažiausių medžioklinių šunų, tačiau jų mažas ūgis turi nemažai privalumų. Medžiojant didelius žvėris, pastarieji nebijo mažo taksiuko ir todėl neskuba trauktis. Tokiu būdu taksas nukreipdamas žvėries dėmesį nuo medžiotojo sulaiko grobį. Šiuos šunis kaip „gerus darbuotojus“ žmonės greitai pradėjo vertinti ir mylėti. Todėl jau XVII amžiaus pabaigoje taksai yra paminėti rašytiniuose šaltiniuose kaip medžiokliniai-urviniai šunys .
XVII amžiaus pabaigoje iš skalikų nuolat buvo veisiami šunys. Iš jų išsivystė ir trumpakojai taksai. Manoma, jog ilgaplaukiai taksai atsirado kryžminant trumpaplaukius taksus su spanieliais. Todėl jų kailis yra panašus į spanielių: plaukai lygūs, ilgi, minkšti, žvilgantys, trumpiausi ant nugaros, tačiau gerokai ilgesni kaklo srityje, krūtinės apačioje, su puošniomis pašukomis ant vidinių letenėlių pusių ir uodegos. Ilgaplaukių taksų kailio spalva dažniausiai būna rusvai ruda, kaštono spalvos arba juodas su įrudžiu.
Išvaizda
Ilgaplaukiai taksai yra trumpakojai. Jų priekinės letenėlės yra kreivokos, o pirštai suspausti. Palyginti su trumpomis takso kojomis, kūnas yra ilgas. Šių šunų galva yra taip pat ilga ir smailėja nosies link. Snukis gana platus, tvirtas ir šiek tiek ilgesnis nei likusi galvos dalis. Antakiai ryškūs, akys tamsios, migdolo formos, išraiškingos. Ausys ilgos, kabančios ir apaugusios ilgais, švelniais plaukais. Nugara lygi, kiek išlinkusi ties strėnomis. Krūtinės apimtis – apie 30 cm. Nykštukinis ilgaplaukis taksas vidutiniškai sveria 4–5 kg, didysis – 6–11 kg.
Laikysena
Ilgaplaukių taksų laikysena yra išdidi. Jie – raumeningo, atletiško kūno sudėjimo, pasižymi tvirtais kaulais ir storomis letenomis. Galva – kilmingumo ir stiprios valios derinys – laikoma išdidžiai.
Charakteris
Ilgaplaukiai taksai yra draugiškos prigimties : jie prieraišūs, neagresyvūs, ištikimi, protingi, savarankiški ir labai žaismingi šunys. Be to, jie yra ištvermingi, vikrūs ir turi puikią uoslę. Šie šunys pasižymi stipria sveikata, yra neišrankūs ir nelepūs, tačiau mėgsta patogumus ir komfortą. Ilgaplaukis taksas lengvai adaptuojasi tiek prie vieno žmogaus, tiek prie didelės šeimynos, tačiau iš grupės žmonių dažniausia išsirenka vieną šeimininką. Ilgo plauko taksas yra kiek švelnesnio būdo palyginti su trumpaplaukiu ir jis lengviau pasiduoda dresūrai. Tačiau užsispyrimo jam taip pat netrūksta, todėl norint išauklėti šį šuniuką reikia kantrybės ir supratingumo.
Priežiūra
Ilgaplaukiui taksui reikia skirti daugiau priežiūros nei trumpaplaukiui. Jo ilgą kailį reikėtų iššukuoti kasdien . Tai daryti patogu specialiu šepečiu-pirštine. Nešukuojant kailio jis gali veltis, šeriantis mėtytis ant kilimo ar minkštųjų baldų apmušalų. Ilgaplaukiams šunims reikėtų plaukus šalinti ir iš ausų , nes jose susikaupęs purvas gali sukelti uždegimą. Šuniui, ėdančiam sausą maistą arba graužiančiam kaulus, dantų akmenys ir gelsvos apnašos valosi savaime. Tačiau retkarčiais jūsų taksiukui visgi reikėtų pavalyti dantis soda arba šunims skirta dantų pasta .
Taksai yra gana vislūs – jie vidutiniškai atsiveda 5 šuniukus.