Dekoratyvinės žiurkės – vieni populiariausių namuose laikomų graužikų. Žiurkė tituluojama ir kaip pats protingiausias graužikas. Šie gyvūnai yra labai prieraišūs ir ištikimi. Taip pat žiurkės yra be galo rūpestingos bei švelnios. Jos labai prisiriša prie žmonių, mėgsta jų draugiją. Žiurkėms patinka užlipti ant šeimininko peties ir taip keliauti po kambarį ar įsitaisyti ant kelių ir, susisukus į kamuoliuką, jaukiai miegoti. Šie gyvūnėliai atsiliepia į savo vardą, puikiai orientuojasi labirintuose, įsimena smulkmenas, kvapus. Žiurkės – protingi, lengvai dresuojami gyvūnai, todėl jas galite išmokyti įvairių dalykų.
Judrios ir smalsios žiurkės yra šoklios ir greitos. Kaip ir dauguma graužikų – tai naktiniai gyvūnai. Tad nusiteikite, jog, jei narvelį laikysite savo kambaryje, triukšmo neišvengsite. Nelaisvėje žiurkės įprastai išgyvena 3–3,5 metų. Patelės išgyvena ilgiau už patinus, tačiau yra smulkesnės. Suaugę patinai sveria 300–800 g, patelės – 250–400 g.
Maitinimas
Dekoratyvines žiurkes auginti paprasta dar ir dėl to, jog jos yra visaėdės. Tai graužikai, kurių negalima šerti tik augaliniu maistu, kadangi žiurkės – visaėdžiai gyvūnai. Šiems gyvūnėliams tinka duoti: kviečių, avižų, miežių, sorų. Svarbu, kad gyvūnas gautų gyvūninės ir augalinės kilmės baltymų, dėl to žiurkėms galite duoti mėsos (geriausia virtos, neriebios), taip pat žuvies, apvirtų inkstų, kepenų, varškės ar kitų pieno produktų. Racioną galite papildyti kiaulpienių lapais, vaisiais, daržovėmis. Venkite duoti saldaus, tukinančio maisto.
Žiurkėms negalima duoti: šokolado, žalių bulvių, pupų, Briuselio kopūstų.
Gyvūnų prekių parduotuvėse galite įsigyti specialiai žiurkėms subalansuotų visaverčių pašarų , kuriuose gausu įvairių vertingų ingredientų.
Kad augintinis būtų sveikas ir gerai jautųsi, rekomenduojama jo maisto racioną papildyti vitaminais ir mineralais .
Laikymo sąlygos
Žiurkės paprastai laikomos metaliniuose narveliuose, nes kitokias grotas jos gali greitai pergraužti. Renkantis narvelį, svarbu atkreipti dėmesį į jo dydį. Žiurkei reikia laisvai judėti, tad jai jokiu būdu netiks narvelis , skirtas žiurkėnui ar pelei. Narvelis turėtų būti kuo erdvesnis, ne mažesnis nei 60x30x40 cm.
Žiurkėms kenkia skersvėjis, tad narvelį statykite kuo toliau nuo atdarų langų ir durų, taip pat – nuo tiesioginių saulės spindulių ir triukšmo.
Pasirūpinkite, kad narvelyje būtų gertuvė – augintiniui bus patogu gerti ir jis neprilaistys vandens. Ypač svarbu užtikrinti, kad gertuvėje visad būtų šviežio, švaraus vandens.
Taip pat rekomenduojama turėti ir dubenėlį maistui. Dubenėlį geriausia rinktis keramikinį. Tokio dubenėlio neįveiks graužiko dantys. Taip pat labai patogu naudoti dubenėlį, kurį galima pritvirtinti narvelio viduje. Taip būsite tikri, kad gyvūnėlis dubenėlio neapvers ir neišsklaidys maisto.
Jokiu būdu žiurkei nepirkite narvelio su bėgimo rateliu. Tokio užsiėmimo šis gyvūnas nemėgsta.
Narve joms geriau pritaisykite karstykles , kopėtėles . Žiurkių nebūtina visą laiką laikyti narvelyje, jos labai mėgsta lakstyti po kambarį ar, esant geram orui, pasivaikščioti lauke. Jei sugalvojote išvyką į lauką, tam jums prireiks specialių petnešų su pavadėliu . Jei žiurkę paleidote pasilakstyti kambaryje, nepalikite jos be priežiūros.
Kraikas
Norint užtikrinti švarą ir gerą kvapą, graužiko narvelį būtina valyti mažiausiai kartą per savaitę. Kraiką galite pasirinkti iš kelių rūšių.
Medžio drožlių kraikai – turbūt patys populiariausi ir dažniausiai naudojami. Rinkdamiesi tokį kraiką graužikui, atsižvelkite į tai, iš ko tiksliai jie pagaminti. Geriau rinktis lapuočių medžių drožles, nes pušų ar kedro medžio skiedrose esantys aliejai skleidžia nuodingus dūmus. Taip pat geriau nenaudoti smulkių pjuvenų, nes papuolusios į akis ar kvėpavimo takus jos gali sukelti rimtus augintinio sveikatos sutrikimus. Kaip alternatyvą galite rinktis presuotų granulių kraikus.
Popieriniai kraikai – išties patogi švaros palaikymo priemonė. Tokie kraikai yra gaminami iš celiuliozės pluošto, dėl ko yra visiškai natūralūs. Popieriniai kraikai iš tikrųjų puikiai sugeria kvapą ir skystį. Gali šiek tiek dulkėti, bet ne itin. Kraikas, pagamintas iš celiuliozės, yra itin minkštas, kas itin patinka graužikams, mėgstantiems susikurti urvelius. Be to, popierinis kraikas yra ekologiškas ir draugiškas aplinkai, nes 100 proc. suyra, taip pat gali būti kompostuojamas.
Sveikata
Dėl netinkamų laikymo sąlygų, maitinimo ar kitų veiksnių jūsų augintinis gali susirgti. Pateikiame dažniausiai pasitaikančių ligų sąrašą ir simptomus, pagal kuriuos galėsite nustatyti, kas gi nutiko jūsų mylimai žiurkei ir kokio gydymo imtis.
Raudonų ašarų liga
Jei pastebėjote aplink akis ar/ir nosį raudonos spalvos sekretą, tai gali reikšti, jog gyvūnas patiria stresą. Šį sekretą reikėtų skirti nuo kraujo. Po kelių dienų, sąlygoms pagerėjus, raudonos išskyros turėtų dingti.
Kvėpavimo takų ligos
Kvėpavimo takų ligomis žiurkės serga gana dažnai. Jas paprastai sukelia bakterija arba virusas. Kaip suprasti, kad prasideda liga? Pirmieji simptomai: čiaudulys, pažeidžiama gerklė, plaučiai, sudaroma palanki terpė bakterijai vystytis. Žiurkės kvėpavimas virsta švokštimu, burbuliavimu, vystosi bronchitas ar net plaučių uždegimas.
Atidžiai naudokite medžio drožlių kraiką narvelio švarai palaikyti, nes kvėpavimo takų ligas gali sukelti ir smulkios dulkelės, esančios tokiose kraikuose.
Virškinimo trakto ligos
Maistas, kuriuo šeriate savo graužiką, taip pat gali sukelti įvairias ligas. Žiurkės dažniausiai serga Tyzzerio liga. Ligos simptomai: viduriavimas, bendras organizmo išsekimas, dehidratacija ir mirtis. Šia liga užsikrečiama per bakterijų sporas. Gydymas dažnai yra neveiksmingas.
Netinkama mityba gali turėti įtakos jūsų augintinio svoriui. Kaloringas, saldus ir nesubalansuotas maistas skatina nutukimą. Jei norite, kad jūsų žiurkė būtų sveika ir judri, pasirūpinkite subalansuota mityba – visaverčiais pašarais ir naudingais skanėstais.
Odos ligos
Odos sudirgimas, niežulys – dažnai žiurkes kankinanti būklė. Jei pastebėjote, jog jūsų augintinis nuolat kasosi, gali būti, kad jis užsikrėtė parazitais (erkutėmis) arba grybelinės kilmės odos liga, niežulį gali sukelti ir netinkamas maistas. Intensyviai žiurkei kasantis vietomis gali išplikti kailis, gyvūno oda gali pradėti pleiskanoti, gali atsirasti žaizdelių.
Kaip gydyti? Narvelį būtina išvalyti ir dezinfekuoti, žaizdeles – sutepti antiseptiku, nagučius – apkirpti, taip pat labai svarbu peržvelgti augintinio mitybos racioną, galbūt alergiją sukelia riešutai ar kiti produktai, kuriose gausu proteino (pvz., saulėgrąžos). Jei manote, kad žiurkė yra apsikrėtusi erkėmis arba grybeliu, geriausia kreiptis į veterinarą.
Sutrikus hormonų gamybai ir jų veiklai, žiurkėms gana dažnai išsivysto pieno liaukos augliai. Dažniau auglių turi vyresnio amžiaus patelės. Iš pradžių augliai būna nedideli, žirnio dydžio, tačiau vėliau gali išaugti labai dideli ir net sudaryti iki trečdalio gyvūno svorio. Paprastai augliai atsiranda žiurkės kirkšnyje, pažastyje, ant šono ar nugaros. Jei auglys pradeda didėti, tampa skausmingas, būtina kreiptis į veterinarą, kad auglį pašalintų.
Dantų ligos
Graužikų priekiniai dantys nuolat auga ir gali peraugti bei trukdyti maitintis. Todėl žiurkei rekomenduojama duoti pagraužti grūdų, medžio šakelių, mineralinių papildų. Peraugusius dantis galima kas 4–5 savaites nudilinti dilde.