Gyvūnų mylėtojai vis dažniau leidžiasi į keliones su savo augintiniais. Kol vieni renkasi keliones dviračiu ar automobiliu ir susipažįsta su Lietuva bei kaimyninėmis valstybėmis, kiti jau drąsiai skraido lėktuvais ir lankosi tolimose šalyse.
Kad kelionė tiek jums, tiek jūsų augintiniui būtų maloni ir patogi, jai reikia tinkamai iš anksto pasiruošti, o kaip tai padaryti, pataria „KIKA“ veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė.
Pasidomėkite gyvūnams draugiškomis vietomis
Nesvarbu, ar nusprendėte keliauti Lietuvoje, ar užsienyje, R. Bičiulaitienė pataria pirmiausia atkreipti dėmesį, jog ne visos maitinimo bei apgyvendinimo įstaigos priima lankytojus su gyvūnais, todėl pasidomėti, ar galėsite kartu pasiimti ir savo augintinį, turėtumėte iš anksto.
„Tam, kad netektų nemaloniai nusivilti, planuodami, kur apsistoti, iš anksto pasidomėkite apgyvendinimo įstaigos politika, skirkite laiko paskaityti svečių su gyvūnais atsiliepimus“, – siūlo veterinarijos gydytoja ir priduria, kad kelionės metu nusprendę valgyti mieste, gyvūną galite pasiimti kartu – atsiranda vis daugiau kavinių ir restoranų, kurie ne tik priima augintinius, bet ir ruošia jiems specialius meniu ar, šeimininkui pietaujant, siūlo mėgautis vandeniu bei skanėstais.
Nuo dviračio iki lėktuvo
Priklausomai nuo kelionės tipo, pasirinkti reikia ir augintinio transportavimo priemonę : boksą , narvą , diržą , krepšį ar kuprinę . Svarbu tai, jog tinkamas gyvūno transportavimas ne tik užtikrina jo saugumą, bet taip pat yra apibrėžtas ir įstatymiškai.
Keliaujant dviračiu, anot ekspertės, svarbu atsižvelgti į augintinio dydį bei aktyvumą. „Jeigu tai mažas šuo, bėgti šalia dviračio 10–15 kilometrų jam bus sunku, todėl pravers specialus krepšys , kuris tvirtinasi dviračio priekyje, arba dviračio priekaba gyvūnams vežti. Jeigu šuo pavargo, įsodinkite jį į krepšį ar priekabą ir leiskite mėgautis kelione“, – pažymi R. Bičiulaitienė ir priduria, kad tiek važiuojant dviračiais, tiek išėjus į ilgesnį pasivaikščiojimą ar žygį, puikiai pasitarnauti gali ir pernešimo kuprinės su specialiais „langais“, per kuriuos augintinis mato aplinką ir gali saugiai keliauti kartu su šeimininku. Šis sprendimas ypač tinka vykstant su mažų veislių šunimis ar katėmis.
Jeigu jūsų šuo visgi yra aktyvus ir mėgsta bėgti kartu, tuomet svarbu pasirinkti specialų pavadį, kuris neįsisuktų į dviračio ratus. „Keliauti bėgant šalia dviračio gali tik dresuoti ir disciplinuoti augintiniai, nes yra didžiulė traumų grėsmė, o pavadį geriausia rinktis su specialiu kietu strypu, kuris padeda išlaikyti saugų atstumą tarp augintinio ir dviračio“, – pasakoja ekspertė.
Jei keliaujate automobiliu, saugaus eismo specialistai rekomenduoja vežti augintinį specialioje transportavimo dėžėje , bagažinėje įrengtame narve ar naudoti gyvūno saugos diržą.
„Jei tai nėra didelės veislės šuo, keliaujant automobiliu rekomenduojama rinktis boksus , o didesniems – narvus , kurie yra montuojami į bagažinę. Šios transportavimo priemonės yra pačios saugiausios. Taip pat augintinį galima prisegti ir specialiu saugos diržu “, – pristato R. Bičiulaitienė ir priduria, jog prisegus saugos diržą tiek augintinis, tiek jo šeimininkas yra apsaugomi nuo sužalojimų staigiai stabdant, nelaimės atveju.
Vežant gyvūną transportavimo dėžėje, vadinamajame bokse , ją taip pat būtina pritvirtinti saugos diržais – taip išvengsite dėžės slidinėjimo po automobilį posūkių metu ar staigaus stabdymo atveju.
Skrendant lėktuvu augintiniams reikalingi specialūs krepšiai . Jų išmatavimai ir kiti parametrai skiriasi ir turi atitikti oro linijų nurodytus reikalavimus. Pasak R. Bičiulaitienės, dėmesį reikėtų atkreipti ir į tai, jog reikalavimai skiriasi atsižvelgiant ir į tai, ar gyvūnas gabenamas lėktuvo viduje, ar bagažo skyriuje.
„Jei nusprendėte su savo augintiniu aplankyti užsienio valstybę, turėkite omenyje, jog jam taip pat reikalingi įvairūs dokumentai. Su augintiniu lėktuvu keliaujantys asmenys privalo susipažinti su gyvūnų importo ir eksporto reglamentais, kurie taikomi atvykimo šalyje bei užtikrinti gyvūno gerovės nuostatų laikymąsi“, – pasakoja ekspertė. Pasak jos, taip pat svarbu turėti visus gyvūno vežimui reikalingus dokumentus, įskaitant importo, eksporto, tranzito dokumentus, sveikatos ir skiepų pažymėjimus.
Kas turi būti augintinio kelionės krepšyje?
R.Bičiulaitienė pastebi, jog ruošiantis į bet kokią kelionę nevertėtų pamiršti ir gerai augintinio savijautai bei komfortui būtinų priemonių.
„Dėl aplinkos pasikeitimų, daugelis gyvūnų yra linkę nerimauti, todėl siekiant užtikrinti jo ramybę, šeimininkai turėtų pasirūpinti antistresiniu antkakliu . Antkaklio sudėtyje esantys natūralūs eteriniai aliejai ramina ir padeda atsipalaiduoti stresinių situacijų metu“, – pristato veterinarė.
Jeigu augintinis turi sveikatos problemų, nepamirškite paimti ir jo vaistų. „Keliaujantiems su augintiniu po ranka taip pat rekomenduojama turėti „MicroZeoGen “ pašaro papildą, kuris gali padėti padidėjus skrandžio rūgščių kiekiui ir būti naudojamas kaip puiki prevencinė priemonė prieš viduriavimą ar vėmimą bei padėti pašalinti iš organizmo susikaupusius toksinus“, – rekomenduoja ekspertė ir priduria, kad papildas „MicroZeoGen“ – pirmoji pagalba, turinti būti kiekvieno šeimininko vaistinėlėje.
Dar viena, pasak R. Bičiulaitienės, kelionėje su augintiniu būtina priemonė – kelioninė gertuvė . „Kelionės metu augintinis taip pat ištrokšta, tačiau įpilti vandens į dubenėlį – sudėtinga. Šią problemą išspręsti padeda išmanios ir patogios gertuvės, kurios turi užrakto sistemą, neleidžiančią vandeniui išsitaškyti“, – kalba ekspertė ir pažymi, jog dar vienas tokių gertuvių privalumas – vandens likutį galima supilti atgal.
Apsaugokite savo augintinį
Dar vienas pasiruošimo kelionei su augintiniu etapas – jo apsauga.
„Jei keliauti ruošiatės netolimoje ateityje, turite įvertinti, jog erkės šiuo metu yra labai aktyvios, todėl svarbu pasirūpinti jas atbaidančiomis priemonėmis. Apsaugoti ne tik augintinį, bet ir save, galite pasirinkę natūralius eterinių aliejų mišinius ar atbaidančius ultragarsinius pakabukus – šios abi priemonės yra tinkamos tiek vaikams ar suaugusiems žmonėms, tiek ir mūsų keturkojams. Eteriniai aliejai erkes atbaido joms nepatinkančiu kvapu, o pakabukas skleidžia ultragarso impulsus, kurie nekenksmingi ir nepastebimi žmonėms bei gyvūnams, tačiau trikdo erkes, blusas – jos praranda gebėjimą surasti auką, tad net jei ir užlipa ant gyvūno ar žmogaus, nesielgia taip, kaip įprastai, o tai gali padėti apsaugoti nuo įkandimo“, – pasakoja R. Bičiulaitienė.
Anot ekspertės, jei kelionė planuojama karštą vasaros dieną, pasirūpinti reiktų ir vėsinančiomis priemonėmis , kurių populiariausios – vėsinantis kilimėlis ar specialus drėgnas rankšluostis . Ir priešingai – jei vykstate ten, kur šalta ir drėgna, arba nakvosite palapinėje, tuomet pasirūpinti reikia ir šiltesne augintinio apranga , lietpalčiu , liemene , pledu .
Gamtai draugiški sprendimai
Leidžiantis į kelionę, R. Bičiulaitienė primena, jog reikėtų nepamiršti augintinio gamtinių poreikių. „Pirmiausia, viena dažniausiai naudojamų priemonių ne tik kelionėse, bet ir kasdien, kurios nedera pamiršti, yra fekalijų maišeliai . Jei nesate abejingas ekologijai, galite rinktis gamtai draugiškas, suyrančias priemones“, – siūlo ekspertė.
Jei ketinate leistis su savo augintiniu į ilgą kelionę, nepamirškite, kad automobilyje gali visko nutikti, todėl vien maišelių nepakaks. „Ilgoje kelionėje gali visko nutikti, tad iš anksto pasirūpinkite ir vienkartinėmis ar daugkartinėmis sauskelnėmis ar palomis , pastarąsias galima tiesiog įtiesti į boksą“, – pataria R. Bičiulaitienė.
Ekspertė teigia, jog apsispręsti, kokias palas – vienkartines ar daugkartines – rinktis, padės jūsų ir jūsų gyvūno poreikių išsigryninimas. „Vienkartinių palų kelionėse nereikia skalbti, jas panaudojus galima išmesti, tad yra paprasta naudoti. Jos neužima daug vietos, yra lengvos, gaminamos naudojant natūralius eterinius aliejus, todėl nesijaučia nemalonūs kvapai. Na, o daugkartinės palos yra gaminamos iš 4 skirtingų sluoksnių, puikiai sugeria skysčius ir yra draugiškos gamtai, nes gali būti skalbiamos iki 300 kartų, tad kiekvienas šeimininkas gali pasirinkti pagal savo poreikius“, – kaip išsirinkti, pasakoja R. Bičiulaitienė.