Šilti pavasariški orai – puiki proga praleisti daugiau laiko gamtoje su augintiniu. Tačiau kartu su gamta pabudo ir erkės. KIKA vet. gydytojos Ievos Plungytės teigimu, šiuo metu šeimininkai turėtų būti itin budrūs. Ekspertė dalijasi patarimais, kaip pasirūpinti augintinio apsauga prieš ir po pasivaikščiojimų gamtoje.
Svarbu įvertinti situaciją
Pasak I. Plungytės, šeimininkai apie apsaugą nuo erkių turėtų pradėti galvoti vos atšilus orams. Tarp kai kurių augintinių savininkų yra paplitęs mitas, kad mieste vedžiojami gyvūnai šių parazitų nepasigaus, tačiau tai – netiesa.
„Augintinis gali parsinešti erkę tiek po pasivaikščiojimo mieste, tiek po pasivaikščiojimo miške. Dėl šios priežasties svarbu, kad jis būtų apsaugotas nuolat.
Apsaugai galima naudoti antiparazitinius antkaklius, lašus bei purškalus, ultragarsinius pakabukus, vabzdžius atbaidančius eterinius aliejus. Kiekvienas šeimininkas renkasi tai, kas labiau priimtina jam ir jo augintiniui, tačiau rekomenduojama apsaugos priemones naudoti kompleksiškai“, – pasakojo KIKA vet. gydytoja.
Plungytės teigimu, svarbiausia taisyklė yra ta, kad vienu metu galima naudoti tik vieną cheminį preparatą. Tai reiškia, kad jei augintinio apsaugai naudojate cheminį antkaklį ar lašus, šalia šios priemonės reikia naudoti tik natūralius preparatus.
Ką reikia žinoti prieš pasivaikščiojimą?
Pasak KIKA vet. gydytojos, prieš vedant augintinį į lauką, įsitikinkite, kad nepaliekate namų nepasirūpinę augintinio saugumu. Tai – svarbiausia, ką turite padaryti šiuo sezonu.
„Galite papildomai išpurkšti augintinį antiparazitiniu purškalu prieš einant į lauką – juos galite pasigaminti ir patys, naudodami vabzdžius atbaidančius eterinius aliejus.
Prieš pasivaikščiojimą taip pat įvertinkite riziką – taip, erkę galima pasigauti bet kur, tačiau miškingose vietovėse ta rizika didėja“, – pasakojo I. Plungytė.
Vet. gydytojos teigimu, šeimininkai turėtų būti itin budrūs vedžiodami augintinius plotuose, kuriuose auga ilga žolė. Šios vietos – itin palanki buveinė kraujasiurbėms.
„Žinoma, jei naudojate apsaugines priemones, tuomet net erkei patekus ant augintinio kūno ji greičiausiai neįsisiurbs.
Tačiau, yra išimčių, kadangi nei viena priemonė negali garantuoti 100 proc. apsaugos, todėl svarbu išlikti budriems“, – pasakojo I. Plungytė.
Ką reikia padaryti grįžus namo?
Pasak vet. gydytojos, grįžus namo po pasivaikščiojimo, svarbu nepamiršti patikrinti augintinio. Yra keletą vietų, kuriose erkės aptinkamos dažniausiai.
„Erkės dažniausiai randamos įsisiurbusios į pilvą, kirkšnis, pažastis. Tačiau, šie parazitai gali būti įsisiurbę ir kitose kūno vietose, todėl grįžę iš pasivaikščiojimų lauke atidžiai patikrinkite augintinį“, – dėstė I. Plungytė.
Pasak vet. gydytojos, erkės tvirtai įsisiurbia per 5-6 valandas. Aptikus erkę, svarbu nedelsiant ją ištraukti.
„Erkę galima ištraukti specialiu traukikliu arba paprastu pincetu. Laiku pastebėjus ir ištraukus erkę, galima išvengti komplikacijų, tačiau svarbu stebėti gyvūno savijautą“, – pasakojo I. Plungytė.
Pavojaus signalai
Vet. gydytojos teigimu, po erkės aptikimo ir ištraukimo šeimininkai turėtų atkreipti dėmesį, ar nepasikeitė augintinio apetitas, neatsirado silpnumas ar karščiavimas. Pastebėjimus nerimą keliančius pokyčius, reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistus.
„Pastebėjus pirmosios ligos požymius svarbiausia kuo greičiau suteikti gyvūnui reikiamą gydymą. Kuo greičiau suteiksite augintiniui pagalbą – tuo didesnis šansas, kad pavyks jį išgelbėti“, – pasakojo I. Plungytė.
Vet. gydytojos teigimu, jei naudojote apsaugos priemonės, šansas, kad į augintinį įsisiurbs erkė – itin mažas. Tačiau net ir šiuo atveju veterinarijos gydytojai ragina šeimininkus neprarasti budrumo ir reguliariai tikrinti savo augintinius.